Futbols

Lielu popularitāti pasaulē ir ieguvis tieši komandas sporta veids futbols, taču vispār pastāv ļoti daudz sporta veidi.

Futbols ir komandu sporta veids, kurā uz futbola laukuma sacenšas divas komandas. Katrā komandā ir ne vairāk par 11 spēlētājiem(izņemot maiņas spēlētājus); viens no viņiem ir vārtsargs.

Minimālais spēlētāju skaits, kāds ir vajadzīgs, lai izveidotu komandu, ir septiņi. Starptautiskajās un vietējās līgu futbola spēlēs maksimālais maiņu spēlētāju skaits var būt trīs, taču šis skaits var atšķirties citās sacensībās vai draudzības spēlēs. Standarta spēlēs spēlētājs, kurš ir ticis nomainīts, vairs nevar piedalīties spēles turpmākajā daļā. Galvenokārt iemesli spēlētāju nomaiņai var būt kāda trauma, bezspēks vai laika vilcināšana spēles beigās.

Visu futbola spēli pārrauga tiesnesis, kuram ir divi asistenti. Vairākās augstā līmeņa spēlēs tiesnesim var būt pat trīs asistenti. Tiesneša lēmumi ir galīgie lēmumi, kuri ir jārespektē.

Futbola galvenais mērķis ir gūt pēc iespējas vairāk vārtus, iesitot (iesperot) bumbu pretinieku komandas vārtos. Vārtsargs ir vienīgais no visiem spēlētājiem, kurš var pieskarties futbola bumbai ar rokām. Pārējie spēlētāji spēles laikā, lai kontrolētu bumbu, var izmantot tikai kājas, precīzāk, tikai pēdas. Tā komanda, kas ieguvusi visvairāk vārtu, ir uzvarējusi.

Futbolu spēlē futbola laukumā, kura izmēri pārsvarā ir 105 x 68 metri. Šo laukuma izmēru ir noteikusi FIFA (Starptautiskā futbola federāciju asociācija) 2008. gadā,kas ir vienotais, starptautiskajām spēlēm atbilstošais futbola laukuma izmērs, taču pastāv arī citi laukuma izmēri, piemēram, izmēri skolas vai sporta stadionos var atšķirties. Laukums var būt pat 91 – 120 m garumā un 45 – 91 m platumā.

Pie katriem futbola vārtiem ir teritorija, kura tiek uzskatīta par soda laukumu.

Futbola spēlētājiem spēles laikā ir jāvalkā futbola apģērba forma, kurā ietilpst krekls, šorti, zeķes un ērti apavi. Galvassega un kājsargi nav nepieciešami, bet tos var valkāt, lai izvairītos no dažādām traumām. Vārtsargam ir papildus ir jāvalkā cimdi. Spēlētājiem spēles laikā ir aizliegts valkāt tādas lietas, kas var apdraudēt sevi vai citus spēlētājus, piemēram, dažādas rotaslietas, pulksteni.

Lielākais futbola turnīrs pasaulē ir Pasaules kauss, kuru organizē FIFA. Šis turnīrs pastāvīgi tiek rīkots kopš 1930. gada ik pēc četriem gadiem, izņemot 1942. gadu un 1946. gadu otrā pasaules kara dēļ. Visvairāk uzvaru šajā turnīrā ir ieguvusi Brazīlija, kas  ir valsts Dienvidamerikā un kas ir piektā lielākā valsts pasaulē.

Biļetes uz šiem Pasaules kausa turnīriem ir salīdzinoši lētas, vienīgi var rasties problēmas ar nokļūšanu tajā valstī, kur notiek turnīrs – tas savukārt var sastādīt lielas izmaksas, tā kā, ja vēlies doties uz nākamo FIFA rīkoto Pasaules kausu, tad plāno to laicīgi, lai nebūtu jāaizņemas mūsdienās tik ļoti populārie īstermiņa kredīti.

FIFA ir pasaules futbola valdošā organizācija, kura tika dibināta 1904. gada maijā Francijas galvaspilsētā Parīzē, taču tagad tās centrālais birojs atrodas Šveices pilsētā Cīrihē. FIFA galvenokārt nodarbojas ar futbola popularizēšanu visā pasaulē, kontrolē spēlētāju pārejas starp dažādiem futbola un sporta klubiem, paziņo FIFA gada spēlētāju un publicē FIFA Pasaules izlašu rangu katru mēnesi.

  1. gadā FIFA atzīmēja savu 100 gadu jubileju. Par godu šai jubilejai tika rīkota futbola spēle starp Francijas un Brazīlijas izlasi.

Kopumā visā pasaulē ir dibinātas diezgan daudz futbola biedrības, asociācijas, federācijas un savienības. Kā piemēru var nosaukt Latvijas Futbola federāciju, Anglijas Futbola Asociāciju, Latvijas amatieru futbola līgu u.c.

Jau senatnē cilvēki spēlēja spēles, kas saistītas ar bumbas speršanu, taču vienīgā atšķirība no mūsdienu futbola ir tā, ka tad bija citādāki futbola noteikumi.

Mūsdienu futbola vēsture saistās ar 19. gadsimta vidu, konkrētāk, ar 1863. gadu. Šajā laikā Anglijas skolās tika spēlēti dažādi futbola veidi, kuri vēlāk ieguva popularitāti pasaulē, tā kā var teikt, ka mūsdienīgā futbola pirmsākumi ir meklējami Anglijā.

Futbols Latvijā bija populārs laika posmā no 1918. gada līdz pat 1940. gadam. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas futbols atkal kļuva populārs; ar to mūsdienās nodarbojas daudzi sportisti.

1 komentārs par “Futbols

  1. Pingback: Sporta klubs “Rīga” | Sporta klubs Rīga

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *